تبلیغات
معلم کلاس ششم ابتدایی(اول تاششم) - ورزش و آلزایمر

ورزش و آلزایمر

http://www.delgarm.com/images/news/a735/1392/07/03/Y1380111365.jpgمحققان در یک بررسی جدید نشان داده اند که ورزش منظم و مداوم بهترین درمان برای افراد مبتلا به آلزایمر است و با این کار میتوان تا حدود زیادی خلق و خو، حافظه و توانایی های فکر کردن در این افراد را بهتر کرد.

این مطالعه نشان داده است که انجام ورزش های هوازی شدید میتواند میزان جریان خون مغز را افزایش داده و رسوب پروتئین های خاصی که از علائم مهم بیماری الزایمر هستند را کاهش دهد. محققان میگویند حتی در کسانی که بیماری الزایمر در آنها شروع شده است انجام منظم ورزش های هوازی میتواند کیفیت و کارکرد قوای عقلانی را بهتر کند.

مطالعات قبل نشان داده است که ورزش میتواند توانایی تفکر در افراد سالم را بهتر کند. پس محققان به این فکر افتادند که ورزش ممکن است بتواند همین تاثیر را هم در افراد مبتلا به الزایمر هم داشته باشد. آنها بر روی 65 فرد با سن 89-55 سال که قبلا ورزش نمیکرده اند و به علت بالا بودن قند خون در ریسک بروز الزایمر بودند مطالعات را صورت دادند. آنها را به دو گروه تقسیم کردند. به مدت شش ماه در نیمی از آنها نرمش های کششی را انجام دادند و در نیم دیگر هفته ای چهار روز و هر روز 45 دقیقه ورزش شدید هوازی که ضربان قلب را بالا میبرد.

بررسی با کمک تصویربرداری ام آر آی در این افراد نشان داد که در آنهایی که ورزش های هوازی را انجام داده بودند میزان جریان خون در مراکز مربوط به حافظه و تحلیل مغز افزایش یافته و توانایی برنامه ریزی، نظم و قابلیت توجه به موضوعات هم در آنها بیشتر شده بود. همچنین بررسی مایع مغزی نخاعی در این افراد مشخص کرد که پروتئین هایی که در بیماران مبتلا به الزایمر در مغز افزایش میابد در این افراد کاهش پیدا میکند.

بررسی همچنین نشان داد که در افراد مبتلا به الزایمر که ورزش میکنند اضطراب، تحریک پذیری و افسردگی کمتر است. محققان میگویند برای اینکار ورزش خاصی در نظر نیست و تنها باید با هر ورزش ممکنی تعداد ضربان قلب را افزایش داده و به نفس نفس زدن افتاده و شروع به تعریق کرد. با این حال هر فردی بخصوص افراد مسن قبل از شروع ورزش باید با پزشک خود مشورت کنند.
طبقه بندی: پزشکی، ورزشی،
برچسب ها: ورزش و آلزایمر،

تاریخ : چهارشنبه 18 شهریور 1394 | 05:32 ب.ظ | نویسنده : علی نصیری | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • بی بی مارکت